Tarcza do płytek ceramicznych - jak wybrać? Jaka najlepsza?

| 0 Komentarzy
Użycie płytek ceramicznych w różnych pomieszczeniach wymaga od nas odpowiedniego ich dostosowania.

Nigdy nie zdarzy się bowiem tak, że zestaw płytek będzie do wybranej powierzchni pasował „jak ulał”. Niektóre z nich musimy odpowiednio przyciąć, w czym pomoże nam odpowiednia tarcza tnąca. Przecinanie płytek możemy wykonać za pomocą odpowiedniej przecinarki bądź piły. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, jednak najważniejszy wydaje się być dobór właściwej tarczy. Ta zaś występuje w wielu różnych odmianach, które dostosowane są do pracy w określonych warunkach. Na co więc zwrócić uwagę podczas wyboru tarczy?

Polecane tarcze do płytek ceramicznych

Jaka tarcza do cięcia płytek?

W pierwszej kolejności należy podkreślić fakt, iż na rynku spotkać możemy się przede wszystkim z tarczami diamentowymi. Dlaczego? Gwarantują one bowiem najwyższą jakość cięcia, przy zachowaniu sporej wytrzymałości na obciążenia. Wszystko to sprawia, że interesować powinniśmy się wyłącznie produktami diamentowymi.

Jak powstają tego typu tarcze? Najpierw wykonywany jest korpus dysku. Najczęściej w tym celu wykorzystywana jest stal bądź stopy metali lekkich. Następnie na korpus tarczy nakładana jest mieszanka ziaren syntetycznego diamentu, która niejako wtopiona w spoiwo. Wielkość ziaren, gęstość ich rozłożenia, a także rodzaj spoiwa i kształt samej tarczy decydują o tym, jakie posiadają właściwości ścierne. To zaś przekłada się na to, czy możemy ich użyć do materiałów miękkich czy twardych.

Tarcza do płytek gresowych powinna więc posiadać zdecydowanie najwyższe właściwości ścierne, gdyż materiał ten jest bardzo twardy. Pamiętajmy jednak o tym, iż zaopatrzenie się w najmocniejszą tarczę tnącą nie oznacza, że możemy jej używać także do materiałów miękkich. Może to bowiem spowodować nie tylko naruszenie płytki, ale również szybkie zużycie samej tarczy. Dlatego też, tarcza do zwykłych płytek ceramicznych powinna zdecydowanie różnić się od tej przeznaczonej do gresu. Płytki te są bowiem wykonane z miękkiego materiału, dlatego właściwości ścierne tarczy muszą być mniejsze.

W jaki sposób sprawdzić tego typu informacje? Najczęściej są one przedstawione na opakowaniu tarczy, na którym producent informuje, do jakich materiałów tarcza może być stosowana. W wielu przypadkach dobrym rozwiązaniem okaże się zakup tarczy uniwersalnej. Przyda nam się ona przede wszystkim wtedy, gdy w jednym czasie tniemy różne płytki, co bez tarczy uniwersalnej wiązałoby się z koniecznością ciągłej wymiany tarcz. Pamiętajmy jednak o tym, iż jakość wykonania cięcia nie zawsze będzie odpowiednia w przypadku produktów uniwersalnych. Mniejsza jest również ich żywotność.

Tarcza do płytek – pozostałe parametry

Nie tylko skład mieszanki diamentowej ma przełożenie na to, jakiego wyboru powinniśmy dokonać. Płytki wyróżniają się bowiem również szeregiem innych parametrów.

METODA CIĘCIA. Oczywiście uzależnione jest to przede wszystkim od tego, jaką piłą dysponujemy, jednak należy podkreślić, iż cięcie wykonywać możemy za sprawą tarczy ruchomej bądź nieruchomej. W pierwszym przypadku płytka zostaje w sposób odpowiedni unieruchomiona, a my, sterując tarczą, wykonujemy precyzyjne cięcia. W ramach tarczy nieruchomej, przesuwana jest sama płytka. Zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem jest cięcia przy pomocy tarczy ruchomej.

RODZAJ CIĘCIA. Wyróżnić możemy przede wszystkim cięcia na sucho oraz na mokro. Do cięcia suchego wykorzystywane są urządzenia dolnowrzecionowe, które nie posiadają mechanizmu chłodzącego. Sprawia to, że musimy dysponować tarczami wyróżniającymi się wzmocnioną budową, odporną na wysokie temperatury. Niestety, tego typu produkty są niezwykle drogie, dlatego warto decydować się na pracę z maszynami, które chłodzą tarczę za sprawą cieczy.

Dzięki temu żywotność materiału tnącego zostaje zdecydowanie wydłużona, sama praca może być wykonywana przez kilka godzin, bez obawy o zniszczenie sprzętu. Chcąc jednak dysponować szerszym polem manewru, powinniśmy zakupić tarcze, które mogą ciąć zarówno na sucho, jak i na mokro.

PRĘDKOŚC OBROTOWA. Jeżeli dysponujemy urządzeniami elektrycznymi, parametr ten jest niezwykle istotny. Nie wszystkie tarcze do płytek przystosowane są bowiem do pracy z każdymi prędkościami. Dlatego też warto sprawdzić, czy kupowany przez nas produkt na pewno sprosta prędkościom, z jakimi pracuje maszyna.

GEOMETRA CIĘCIA. Wymienić możemy cięcie proste, w ramach którego tarcza tnąca jest prostopadła do powierzchni płytki oraz cięcie ukośne, przy którym krawędź nachylana jest pod katem 45 stopni. Ostatnia metoda nazywana jest fazowaniem płytek i stosowana jest w przypadku dostosowywania płytek do narożników. Jaka tarcza do fazowania płytek okaże się najlepsza? Zainteresować powinniśmy przede wszystkim produktami dodatkowo usztywnionymi, które są produkowane specjalnie do cięcia ukośnego. Taka informacja powinna znaleźć się na opakowaniu tarczy.

Tarcze do fazowania są również stosunkowo cienkie. Ich grubość zazwyczaj nie przekracza 2 mm, ponieważ podczas cięcia ukośnego są one poddawane sporym naciskom.

ROZMIAR TARCZY. Decyduje on o tym, do jakiego urządzenia zastosujemy poszczególne produkty. Tarcza do płytek 125 bądź 115 mm powinna być wykorzystywana do przecinarek elektrycznych o stosunkowo małej mocy. Chcąc pracować na urządzeniu o mocy w okolicach 2000W, powinniśmy zakupić tarcze od 180 do 250 mm. Oczywiście na rynku znajdziemy również tarcze 300, a nawet 350 mm, które gwarantują długotrwałą i intensywną pracę z maszynami stołowymi. Będą to idealne tarcze do płytek klinkierowych oraz gresowych.

RODZAJ TARCZY. Wymienić możemy głównie tarcze diamentowe z bieżnią ciągłą bądź segmentową. Pierwsze z nich powinniśmy wykorzystywać przede wszystkim do płytek kruchych, ceramicznych. Gwarantują one bowiem precyzyjne i bezpieczne cięcie. Produkty segmentowe warto wykorzystywać do wspomnianego gresu i klinkieru.

ŚREDNICA OTWORU MONTAŻOWEGO. Jest to bardzo ważny parametr, gdyż nie każda tarcza będzie pasowała do urządzenia, jakim dysponujemy. Uniwersalny rozmiar otworu wynosi 22,2 mm, jednak w sklepach zakupić możemy również tarcze z otworami 25,4, 32 mm bądź większymi.

ROWKI I OTWORY KOMPENSACYJNE. Ich obecność na powierzchni tarczy pozwala zdecydowanie zredukować temperaturę pracy, dzięki czemu chłodzenie cieczą nie zawsze jest konieczne. Dzięki nim samo cięcie jest także stabilniejsze.

GRUBOŚĆ TARCZY. Pamiętajmy o tym, iż tarcze do cięcia nie muszą być bardzo grube. Zazwyczaj nie przekraczają one wartość 3 mm. Tarcza do szlifowania płytek ceramicznych powinna być jednak dużo grubsza, dzięki powierzchnia boczna nie zostanie uszkodzona podczas obrabiania płytek. Grubość tarczy musi więc oscylować w granicach 6 mm.

Tarcza do płytek – cena

W sklepie znajdziemy niezwykle zróżnicowane produkty, który różnią się między sobą wymienionymi wyżej parametrami. To one wpływają na to, ile będziemy musieli za nie zapłacić. Cena najtańszych produktów wynosi od 6 do 10 złotych. Za tarcze wysokiej jakości będziemy musieli natomiast zapłacić w okolicach 100 złotych, a za te najlepsze nawet od 600 do 900 złotych.

Tarcza do płytek - jaka firma

Produkty jakich producentów są godne polecenia? Z pewnością warto zainteresować się tarczami takich firm jak: Inco Flex, Top Tools, STHOR, Topex, Dedra, VERTO, Modeco, Vorel, EPM, ARTPOL, PROLINE, YATO oraz KLINGSPOR.

5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:49
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.